Uygulamalar

Kalıp İçi Etiketleme Enjeksiyon Makinesi Uygulaması

Enjeksiyon makinelerinde üretilecek olan plastik ürünlerin düzgün etiketlenebilmesi için statik yükleme ( IML ) işlemi yapılır. Bu işlemin yapılabilmesi için yükleyici çubuk(charging bar) ve statik elektrik jeneratörü kullanılır. Bu sistemin işleyişi şu şekildedir;

Makinenin üzerinde bulunan bir robot, etiket destesinden vakum yardımı ile etiketi alır.Aldığı bu etiketi yükleyici çubuk önünden geçirerek yüksek bir statik yükle yükler. Statik yükle yüklenmiş olan bu etiket robot kol yardımı ile kalıbın iç yüzeyine yaklaştırıldığında üzerinde bulunan statik yük sayesinde kalıbın içerisine düzgün bir biçimde yapışarak kalıp içi etiketleme işlemi tamamlanır bu yöntemde ortam nemi çok önemlidir neme göre sıklıkla ayar yapmak gerekir.

İkinci yöntem günümüzde en çok kullanılan yöntemdir bu uygulama ise magazinlikten alınan etiket dame üzerine vakum yardımı ile çektirilir , kalıp içine taşınmış olan etiketin dame üzerinde mevcut ıml  5 pin diye ifade edilen yükleme iğneleri ile yükleme kalıp içinde yapılır, dolayısıyla ortam şartlarından etkilenmez. çok daha hızlı ve az fire veren sistem olarak günümüzde tercih edilir durumdadır.
Bu iki yöntem içinde farklı ürün çeşitlerimiz mevcuttur, teknik destek konusunda yardımcı olunur.